Twórczość zaprzyjaźnionych artystów zasadniczo ciężko jest ocenić. Dzieła mniej porywające są dla nas ponadprzeciętne, a te naprawdę wybitne – w zależności od zażyłości relacji z twórcą – mogą być po prostu zwyczajne. Podejrzewam, że osoby, które uczestniczyły w sesjach nagraniowych do Muzyki Poważnej, nie uważają płyty Pezeta i Noona za aż tak kanoniczną jak większość słuchaczy w Polsce. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Dla przykładu, Street Life Coka słuchałem kilka razy dziennie przez miesiąc od premiery, zapominając o tym, że się przyjaźnimy.

Reupload po 7 latach

Kilka dni temu pojawił się ponownie w sieci teledysk z 2015 roku do utworu Bez Mapy autorstwa Papza i Prezesury. To kolejny numer, zrealizowany przez znajomych, który słuchałem mnóstwo razy do momentu aż zniknął z YouTube. Cieszę się, że znowu mam taką możliwość! Obaj sosnowieccy raperzy wciąż są aktywni. Papz, który kiedyś uczestniczył w licznych freestyle’owych bitwach w Polsce, ostatnio akurat milczał, lecz jego ostatnie ruchy sugerują wydawniczy powrót. Prezesura z kolei zasila szeregi NWD Label Penxa i dał się poznać słuchaczom jako finalista kilku edycji Rap Nokaut.

Bez Mapy to opowieść o determinacji i podążaniu do wyznaczonych celów, lekko podszyta braggą, w której zarówno Papz jak i Prezesura udowadniają, że jeśli chodzi o warsztat to potrafią w technikę. Rym ściele się gęsto. Prosty klip, ze względu na swój zamysł i nocne zdjęcia, kojarzy się z Nosetalgią od Pushy T i Kendricka Lamara.

Niezwykle klimatyczny beat jest oparty o sampel z utworu Le Bracelet Alaina Goraguera ze ścieżki dźwiękowej do filmu Dzika Planeta. Z dobrodziejstw tej samej płyty skorzystał Flying Lotus, produkując utwór Black Balloons Reprise Denzela Curry’ego. To pierwszy utwór, dzięki któremu doceniłem tego rapera. Jak to w ścieżkach dźwiękowych z tamtych lat – wiele tematów jest do siebie podobnych, co zresztą słychać.

Czy Bez Mapy jest najlepszym utworem Papza i Prezesury? Nie wiem. Czy jawi się jako pierwsza myśl, gdyby ktoś mnie spytał o wizytówkę rapu z Sosnowca? Być może. Na pewno jest jednym z mocniejszych kandydatów.