W ostatnim czasie kilka legendarnych hip-hopowych ekip uraczyło nas swoimi powrotami – od serii koncertów Fokusa i Rahima pod nazwą Paktofonika, przez Molestę celebrującą ćwierćwiecze swojego debiutu, po Mor W.A. i Afro Kolektyw, wracającymi z premierowymi materiałami. Zupełnie niespodziewanie swój wielki come back zaliczyło Wzgórze Ya-Pa 3, świętujące w tym roku trzydziestolecie (!) swojej działalności. Na razie dostaliśmy nowy singiel zatytułowany „Park”.

Jest to sentymentalna podróż do czasów, gdy dwóch zafascynowanych muzyką rap chłopaków z ulicy Wojska Polskiego postanowiło „zmontować” swój własny skład. Wszystko miało miejsce na ławce w jednym z kieleckich parków, będącym wtedy dla raperów jak drugi dom. W kawałku słyszymy Wojtasa i śp. Radoskóra, członków oryginalnego składu Wzgórza oraz Borixona, który dołączył do zespołu w 1996 r. No właśnie, największym dla słuchaczy zaskoczeniem jest zwrotka zmarłego w 2021 r. Radka. Jednak nie są to wokale wygrzebane z szuflady. Cały utwór bowiem powstał już kilka lat temu w studiu DJ-a Eproma, również jego producenta – bit stworzył na kultowej maszynie E-mu SP 1200.

Jako słuchacza zawiódł mnie trochę brak Zajki, który był związany z ekipą praktycznie od początku jej istnienia. I choć cieszy fakt, że nadal jest aktywny muzycznie, to jednak człowiek cieszyłby się bardziej, słysząc go ponownie u boku swoich starych znajomych ze składu.

Tak czy inaczej, takie powroty naprawdę uszczęśliwiają słuchacza i pokazują, że mimo upływu lat nasi idole nadal są w formie. Jednak wielką radość sprawiłby miłośnikowi polskiego rapu jubileuszowy album. Czy Wojtas i Borygo taki szykują? Czas pokaże.