Witam w specjalnym odcinku mojego cyklu „Sample.pl”. Dzisiejszy artykuł miał, jak zwykle, przybliżać sample z utworów polskiego artysty – bądź zespołu – wykorzystane w zagranicznych kawałkach rapowych. Jednak żyjąc od kilku tygodni tragiczną sytuacją na Ukrainie, łącząc się myślami z naszymi sąsiadami ze wschodu, postanowiłem sprawdzić, czy ukraińska muzyka również miała jakikolwiek wpływ na hip-hop spoza granic tego kraju.

Na początek przenieśmy się do lat siedemdziesiątych, kiedy w byłym Związku Radzieckim triumfy święciła ukraińska piosenkarka, Sofia Rotaru. Zasłynęła m in. własnym wykonaniem popularnej w tamtych czasach piosenki „Червона Рута” („Czerwona Ruta”), którą zamieściła na wydanej w 1972 r. płycie pod tym samym tytułem. W 2004 r. po sample z tego utworu sięgnął amerykański raper i producent Necro, produkując kawałek Goretexa, „Celebrity Roast”.

Z nagrań Sofii Rotaru skorzystał także The Alchemist, produkując album „Russian Roulette”. Chodzi o trzy utwory pochodzące z wydanego w 1973 r. albumu pt. „София Ротару”) („Sofia Rotaru”), a konkretnie o „Вспоминай меня” („Vspominay Menya”), którego fragment można usłyszeć we „Flight of the Bumblebee” oraz „Сказка” („Skazka”) i „Numai Tu”, z których sample pojawiają się w „Flight Confirmation”, z gościnnym udziałem Schoolboya Q i Danny’ego Browna.

Druga z wymienionych kompozycji została także wysamplowana przez Gensu Deana w „Foot On The Ground”, 7evenThirty.

Sample z tego trzeciego utworu wykorzystano również w kawałkach „Deep Space” Lorda Jamara i RZA oraz w „Jag Ser Dom” (U.F.O’s)” szwedzkiego rapera o pseudonimie Allyawan.

Pora na rok 2003, gdy swój debiutancki album wydał zespół 5’Nizza, zatytułowany „Пятница” („Piatnica”). Z niego pochodzi najbardziej znany utwór tej grupy, czyli „Солдат” („Soldat”). 6 lat później jego fragmentów użył DJ Vadim, przy produkcji kawałka „Soldier”, z gościnnym udziałem francuskiego rapera Big Reda.

Oczywiście nie może zabraknąć polskiego akcentu. Mowa o numerze „Janek Pożycz”, pochodzącego z debiutanckiego albumu duetu Sokół feat. Pono, „Teraz Pieniądz W Cenie”. Użyto w nim sampli z utworu „Коло млина калина” („Kolo Mlyna Kalyna”), zespołu Візерунки шляхів (Vizerunky Shlyaku). Warto wspomnieć, że track reprezentantów ZIP Składu wyprodukował pochodzący z Ukrainy Max Cherny.

Ten artykuł chciałbym zadedykować moim Ukraińskim znajomym, ich rodzinom i przyjaciołom. Слава Україні!