Witam w pierwszym w tym roku odcinku z cyklu „Sample.pl”.

Na początek chciałbym wam życzyć Wszystkiego Najlepszego w 2022 roku, dużo zdrowia, wspaniałych chwil, pomyślności, szczęścia, a także wielu muzycznych odkryć.

Dziś o pochodzącym z Rzeszowa zespole, który przeszczepił klimaty bluesowe i blues-rockowe na polski grunt. Mowa oczywiście o grupie Breakout. Kapela ta powstała w 1965 r. i do 1967 r. funkcjonowała jako Blackout. Pod obecną nazwą znana jest od 1968 roku. Przewinęło się przez nią wielu muzyków, jednak od samego początku związani z nią byli Tadeusz Nalepa i jego żona Marianna, znana szerzej jako Mira Kubasińska. Ich wpływ na kolejne pokolenia polskich muzyków jest znaczny, o czym świadczą m in. liczne covery ich utworów, czy sample, których użyto w kawałkach hip-hopowych – jak się okazuje – nie tylko naszych rodzimych artystów. I o tym opowiem wam w tym artykule.

W 1969 r. ukazał się debiutancki album zespołu – „Na Drugim Brzegu Tęczy”. Sample z tytułowego utworu zostały wykorzystane dwukrotnie, w kawałkach „Horn Play” ChanHaysa oraz w „Walk’Mistha” brazylijskiej grupy Wu-Kazulo.

W 1971 r. w sprzedaży pojawił się krążek „Blues”, na którym znalazła się kompozycja „Usta Me Ogrzej”. Linii basu z jej samego początku użyli producenci Cut Chemist w kawałku „Spoon”, Diplo w „The Poor Hippies” (niestety, nie jest on dostępny w sieci) oraz w „Stranger” grupy AtPeace.

Rok później wydano kolejny album zespołu, zatytułowany „Karate”. Znalazł się na nim utwór „Powiedzmy To”, wysamplowany w 2006 r. przez amerykańskiego producenta Pretty Lights w swoim „Summer’s Thirst”.

Na koniec utwór z wydanego w 1976 r. albumu „NOL”, zatytułowany „Słuchaj Rytmu”, ze świetnym perkusyjnym wstępem, który o dziwo został wykorzystany za granicą tylko raz, przez DJ’a Babu w „Alarm Clock Music” grupy Dilated Peoples. Z innego fragmentu skorzystał DJ Format, produkując „We Know Something You Don’t Know”, w którym gościnnie pojawili się Chali 2na i Akil z formacji Jurassic 5.

Tradycyjnie zachęcam do zapoznania się z playlistą. Do zobaczenia wkrótce.