Kendrick Lamar wypuścił długo oczekiwany album. Internet rozgrzał się do czerwoności, a wszyscy śmiali się i dokazywali. AOTY w dniu premiery. Tyle że moim zdaniem Kendrick wydał dosyć przeciętny projekt, który niestety znika po kilku odsłuchach. Dostajemy społeczno-successcore’ową mieszankę treści na anonimowo brzmiących podkładach, A to jednak koniec końców jest album muzyczny, nie podcast. Ale warto wykorzystać to dzieło, żeby zrobić mały tribute do jednego z najważniejszych artystów ostatniej dekady, którym jest Chief Keef.

Sorry I didn’t save the world, my friend
I was too busy buildin’ mine again

Wiadomo, każdy artysta musiał przejść swoją „drogę”. Tylko sukces ma swoją cenę. Pojawia się presja otoczenia, która może mieć swoje odzwierciedlenie w czynach, szczególnie kiedy pochodzi się z biednej dzielnicy. Ważne, żeby umieć zbudować swój świat pomimo trosk i tęsknoty za starym życiem i kolegami.

https://www.youtube.com/watch?v=ougcd_HzvOc

Who you think they copy off? (Brrt, brrt, brrt, brrt)
Copy off us (Get back in pocket)

Kiedy wokół ciebie szaleje pandemia, a władze państwowe nie potrafią jej przeciwdziałać, uznając, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest okłamywanie społeczeństwa, to kto jest nam potrzebny? Superbohaterowie. Oczywiście lepiej mieć w swoim uniwersum A$AP Rocky’ego niż Baby Keema.

I’m a killer, he’s a killer, she’s a killer, bitch
We some killers, walkin’ zombies, tryna scratch that itch

Cancel culture to poważny problem, który pojawił się w ostatnim czasie. Warto pamiętać, że kto jak kto, ale Chief Keef wie sporo na ten temat i to nie w ugrzecznionej wersji online, tylko w okrutnym stylu ulic najbrutalniejszego miasta w Stanach Zjednoczonych.

I hope I’m not too late to set my demons straight
I know I made you wait, but how much can you take?

Kinetyka związku jest bardzo specyficzna. Relacje międzyludzkie są dość złożone i przez to wszystkie pary muszą je na swój sposób przeprocesować. Można bardziej się skupić na sobie lub postawić na oddzielne „comfort zone” dla każdej strony. Ba, funkcjonują nawet całkowicie otwarte związki, które poświęcają część swojej relacji ku chwale najważniejszych imponderabiliów. Koniec końców ważne, żeby każdy związek miał swój „macaroni time”.

They idolize and praise your name across the nation
Tap the feet and nod the head for confirmation

Bycie liderem swojej społeczności jest sporą odpowiedzialnością. Czasem trzeba podejmować trudne decyzje, które odcisną się na części osób. Nie da się zrobić tak, żeby wszyscy cię kochali. A może jednak da?

What is a rapper with jewelry?
A way that I show my maturity

Osiągnięcie sukcesu wiąże się z przypływem gotówki. To rozbudza ludzkie żądze i oczekiwania. Żeby mieć więcej i więcej. Ale Chief Keef pokazuje, że w tym wszystkim najważniejsze jest zachowanie etosu pracy, która przynosi relewantne zyski pozwalające na realizację najbardziej wyszukanych zachcianek.

https://www.youtube.com/watch?v=V6TUELS5QT4

When you was at your lowest, tell me where the hoes was at?
When you was at your lowest, tell me where the bros was at?

Niestety, wraz ze wzrostem popularności, pojawiają się nowe osoby w twoim otoczeniu. Większość chce uszczknąć trochę twojego sukcesu. Oszukują cię dla swoich korzyści i znikną przy pierwszym potknięciu. Takich ludzi się nie lubi.

Unstable-ass, confrontational-ass dumb bitches
You wanna bring a nigga down, even when I’m tryna do right

Kłótnie w związku to rzecz normalna. Czy to o poważniejsze sprawy, czy o codzienne błahostki. Ale każdej można uniknąć. Wystarczy trochę dobrej woli jednej strony, schowanie dumy do kieszeni. I warto to stosować, bo lepiej jest powiedzieć kochanej osobie, że „my baby is my dope”.

https://www.youtube.com/watch?v=1pVzum0xHfY

Daddy issues, hid my emotions, never expressed myself
Men should never show feelings, being sensitive never helped

Agresja to rak, który trawi społeczeństwo. Wojna gangów niszczy Chicago od dekad. To rodzi poważne napięcia emocjonalne wśród członków społeczności, które mogą być uwalniane w najmniej odpowiednim miejscu – domu. Efektem jest spirala przemocy wobec najbliższych. Jak słusznie Sosa zauważa, to może być problem pokoleniowy.

What you know about Black trauma?
F&Ns, kickin’ back is another genre

Afroamerykańska społeczność jest nękana patologiami. Narkotyki, przestępczość  – ale to nie są przyczyny, tylko skutki. Ludzie rodzą się i żyją z dnia na dzień w kiepskich warunkach. Bez perspektyw, bez przyszłości. Najprostszą drogą (czasem jedyną) jest nielegalna aktywność. Tak, problemem jest brak nadziei na ucieczkę do lepszego życia.

Mmm, tippy-toeing and I’m mud-walkin’, hmm
Rollin’ sevens, I ain’t ready for no coffin

W biedniejszych dzielnicach skażonych przemocą, nigdy nie wiesz, co przyniesie Ci kolejny dzień. Ludzie są naznaczani piętnami trudnych przeżyć jak żołnierze orderami. To przychylność Boga decyduje, kto będzie miał szczęście doświadczenia kolejnych wschodów Słońca.

Stop playin’ with me 'fore I turn you to a song (Yeah)
Stop playin’ with me 'fore I turn you to a song (Ooh)

Przemysł muzyczny jest brutalny. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie krytykował twoje dokonania. Trzeba nauczyć się żyć i odnosić się do krytyki. Chief Keef już dawno pokazał, jaką obrał taktykę obcowania z reprezentantami branży.

Pushin’ the snakes, I’m pushin’ the fakes
I’m pushin’ ’em all off me like, „Huh”

Znowu konfrontacyjnie. Motywy i zasady, którymi kierują się ludzie, są wielką zagadką. Nigdy nie masz pewności, kto jest w stanie co zrobić i jak Ciebie potraktować. W tej rosyjskiej ruletce charakterów wokół pojawiają się osoby, których ostatecznie nie znasz i chciałbyś się od nich uwolnić.

Kendrick made you think about it, but he is not your savior
Cole made you feel empowered, but he is not your savior

Sosa made you feel entertained, but he is not your savior. Never posed to be one. Just run this shit. Facts.