Niezwykłą satysfakcją napawa mnie fakt, że działalność portalu Brak Kultury ma pośredni wpływ na kooperacje w polskim rapie. Efektem tego jest łączenie się różnych banieczek, premierowe współprace czy po prostu budowanie hip-hopowych znajomości, szczególnie wśród wiecznych underdogów. Jakiś czas temu Bokun i Pierrot zgadali się w komentarzach na YT, a potem nagrali dwa wspólne tracki. Teraz Sista Flo i Michał Tomasik, którzy mieli oddzielne kawałki na naszym mixtapie, połączyli siły, by zrobić wspólny numer.

Tytułowa zmiana u Sisty Flo to zresztą kontynuacja tego, co słyszeliśmy w jej „Miejskiej legendzie” nagranej razem z BaQu na mixtapie BK. Raperkę, kojarzoną wcześniej z dość klasycznymi i bezpiecznymi bitami, znowu słyszymy na bardziej wymagającym i przede wszystkim nowoczesnym podkładzie, a co za tym idzie – jej flow jest dosadniejsze, agresywniejsze i bardziej giętkie. Dodajmy do tego fakt, że Sista Flo przykłada dużą wagę do tekstów – zmiana w jej przypadku nie odnosi się jedynie do stylu rapowania, a także do jej życia. „Zmiano, zapraszam – jestem gotowa, by żyć na nowo, bez rozczarowania”, „I nie chcę już czuć, myśleć, wybaczać, chcę zmienić się w zołzę” – deklamuje raperka, a nam pozostaje życzyć jej powodzenia, choć wierzę, że przez zołzowatość nie rozumie hip-hopowej przemiany w kolejną Oliwkę Brazil.

PS Tomasik nie próżnuje i zdążył już zrobić mix i mastering kawałka susk, której też poświęciliśmy na łamach portalu trochę miejsca. Strach pomyśleć, co będzie, gdy napiszemy o Bosskim Romanie.