Witam was, kochani, w kolejnej odsłonie mojego cyklu „Sample.pl”. Dziś o zespole Kram nieco zapomnianym, lecz przeżywającym drugą młodość, właśnie dzięki samplingowi.

Zespół Kram, bo o nim dziś mowa, powstał w 1971 roku w Szczecinku. Grupa ta prezentowała muzykę rockową, choć w ich twórczości wyraźnie słychać również wpływy soulu, funku, disco i R&B. W ciągu swojej kariery wydała tylko dwa albumy. Dziś skupię się na dwóch utworach, pochodzących z debiutanckiego krążka tej grupy, „Biała sowa, biała dama, biały kruk” z 1975 roku, nagranego w składzie: Andrzej Wilklisz (instrumenty klawiszowe, wokal), Roman Königsmann (gitara basowa, wokal), Wojciech Nowak (perkusja, wokal), Ryszard Pokorski (gitara, wokal).

Zacznijmy od utworu otwierającego album, zatytułowanego „Nasze Kung-Fu”. Wstęp perkusyjny został użyty w pochodzącym z 2007 r. kawałku „Holla at Your Favourite Color!”, szwedzkiej grupy Speech Defect i jest to (prawdopodobnie) jedyny przypadek użycia sampli z tej kompozycji za granicą.

Teraz przejdźmy do utworu „Twoje oddalenia”, z którego sampli zagraniczni twórcy użyli aż 14 razy. O dziwo, wśród producentów z Polski ta kompozycja nie cieszy się popularnością, a została wykorzystana zaledwie w dwóch kawałkach – „Jedna Miłość” z płyty „Logika Gry”, Dioxa i The Returners oraz w 13 tracku z bonusowej płyty, dołączonej do albumu „Tylko Dla Dorosłych”, O.S.T.R.’a. Zostawmy jednak nasze podwórko i zajmijmy się zagranicą, bo przecież o niej jest w tym cyklu mowa.

Sample z ww. utworu po raz pierwszy można było usłyszeć w 2009 r. w kawałku „Go Platinum”, pochodzącym z mixtape’u „New Kidd On The Block”, związanego niegdyś z ekipą G-Unit rapera, Kidd Kidda. Ten sam track w trochę zmodyfikowanej formie pojawił się również na wydanym w 2011 albumie „The Reallionaire”, pod tytułem „Platinum”. W 2010 r. po sample z naszego klasyka sięgnęli Scarface, w swoim „The Ghetto Report” oraz duet Talib Kweli i Hi-Tek, czyli Reflection Eternal, w kawałku „Get Loose”. Rok później ukazał się chyba najsłynniejszy rapowy kawałek wykorzystujący sample z utworu naszej rodzimej kapeli, czyli „Taylor Made” The Game’a z gościnnym udziałem Wiza Khalify.

W 2014 roku ukazały się trzy kolejne utwory w których można usłyszeć fragmenty „Twoich Oddaleń”, a konkretnie są to „Too Deep” Snaka The Rippera z gościnnym udziałem Merkulesa i Caspiana, „El Al Pacino” King Lil G oraz „Son of Greg” Royce Da 5’9″, wzbogacony o smyczkowo-klawiszowe outro, imitujące brzmienie oryginalnego sampla. W 2016 po nagranie grupy Kram sięgnął znany ze współpracy m in. z Nasem, Jeezym, czy Rickiem Rossem producencki team, J.U.S.T.I.C.E. League, wykorzystując pocięte smyczki i chórki w kawałku „Punchlines”, w ktorym gościnnie udzielili się Loaded Lux, Math Hoffa, Soul Khan i Lupe Fiasco.

To tyle, jeśli chodzi o przykłady ze Stanów Zjednoczonych. Jak widać, jest ich trochę. A jak „Twoje Oddalenia” radzą sobie w innych krajach? Cóż, nie jest tu zbyt wiele przypadków użycia sampli z naszej rodzimej kompozycji, jednak ciekawostką może być to, w jakie zakamarki świata powędrowała. Sample z utworu zespołu ze Szczecinka można też usłyszeć w kawałkach „Libertai”, Brazylijczyka Rashida, „No Llores” Lil Supa z Wenezueli, oraz „Τα Προποτζίδικα” („Ta Propotzidika”), greckiego rapera tworzącego pod ksywką Tzamal.

I to by było na tyle. Na koniec zapraszam do zapoznania się z tracklistą. Do zobaczenia wkrótce.