Witam wszystkich. Nazywam się Alki Alkz i jeśli wydaje Ci się, że gdzieś już spotkałeś się z tą ksywką, to masz rację. Wcześniej działałem na stronie Hip-Hop.pl, gdzie zdarzyło mi się pisać niusy na temat singli czy albumów oraz parę biografii artystów, jednak głównie można było mnie spotkać na forum „O muzyce rap i hip-hop” (pozdrawiam ekipę). Od kilku lat prowadzę faceboowowy fanpage „AlkiAlkz – Tonę W Dźwiękach”, a niedawno dołączyłem do redakcji portalu BrakKultury.pl. W moim cyklu „Sample.pl” zajmę się rzeczą dość ciekawą, a mianowicie wykorzystywaniem sampli z polskich utworów w zagranicznych kawałkach hip-hopowych (i nie tylko). Zapraszam do lektury wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Budka Suflera – tego zespołu raczej nie muszę nikomu przedstawiać. Któż z nas nie słyszał takich przebojów jak „Jest taki samotny dom”, „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Cień Wielkiej Góry”, „Cisza jak ta”, czy „Bal Wszystkich Świętych”? Dziś jednak omówimy te, które szczególnie upodobali sobie amerykańscy producenci, korzystający z techniki samplingu. Zacznijmy od dwóch pierwszych utworów z wydanego w 1976r. albumu, „Przechodniem byłem między wami”, nagranego w składzie – Krzysztof Cugowski (wokalista), Romuald Lipko (gitara basowa, instrumenty klawiszowe), Andrzej Ziółkowski (gitara), Tomasz Zeliszewski (perkusja). Krążek ten otwiera „Pieśń Niepokorna”, nawiązująca do wiersza Cypriana Kamila Norwida, „Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj…”. W 2012 r. pochodzący z Beverly Hills producent, Daniel Alan Maman, znany szerzej jako The Alchemist, wykorzystał sample z powyższego utworu w kawałku „Rare Chandeliers”, pochodzącego z albumu Action Bronsona pod tym samym tytułem w całości wyprodukowanego właśnie przez Ala.

Kolejnym utworem z albumu lubelskiej kapeli jest „Noc Nad Norwidem”, którym również zajął się The Alchemist, używając sampli przy produkcji numeru „Bar-Barian”, pochodzącego z albumu Seana Price’a, „Mic Tyson”.

„Noc…” wziął na warsztat równiez związany z ekipą Cypress Hill producent, DJ Muggs, który samplował ją aż… 3 razy(!), tworząc muzykę do utworów „Lakers vs. Rockets” Westside Gunna, „Acetone Wash” Muggsa i Crimeapple’a oraz w outro kawałka „Day of the Dead”, będącego efektem współpracy producenta z Kool G Rapem.

Przenieśmy się teraz do roku 1980. Dwa lata wcześniej w Budce Suflera zaszły zmiany – z zespołu odszedł Krzysztof Cugowski, a jego miejsce zajął Romuald Czystaw. Dołączyło również dwóch nowych muzyków – gitarzyści Jan Borysewicz i Zdzisław Janiak. W tym samym roku ukazała się kolejna płyta, „Ona przyszła prosto z chmur”, na której znalazł się utwór „Archipelag”. Sample z tej kompozycji można usłyszeć w kawałkach „The Meaning of Hardcore” Big Shuga z 2008 r, wyprodukowanego przez MoSSa oraz w „Give Me a Reason” Boldy Jamesa z 2013r, produkcji Alchemista.

Kolejnym albumem grupy był wydany w 1982 r. krążek, „Za ostatni grosz”. Sample z tytułowego utworu zostały użyte przez DJ’a Skizza, w kawałku „Mule Juice” Your Old Drooga.

Na koniec zapraszam do zapoznania się z playlistą złożoną z utworów wymienionych w tym artykule.