Witam. Życiowa porada na dziś – połączenie wrzątku i skóry nie jest zbyt przyjemnym uczuciem, co sprawia że dzisiejszy tekst piszę jedną ręką.
Patrick G. Morales urodził się w 1993 w NYC i nadal tam mieszka. Konkretnie to na Manhattanie. Jego korzenie sięgają Puerto Rico i Irlandii. Posiada dość specyficzny (wysoki) wokal, co całkiem łatwo potrafi zniechęcić potencjalnych słuchaczy. Zaczął rapować w 2011 z kumplami o ksywach Hak oraz Sporting Life. Założyli wtedy grupę Ratking. Debiutanckie podziemne solowe EP Wikiego o nazwie 1993 jest praktycznie nie do znalezienia, ale wersja ulepszona na bitach pozostałych dwóch członków grupy o nazwie Wiki93 która wyszła rok później, już jest do odsłuchu jak najbardziej.

Trzymali się tak ze sobą kilka ładnych lat – stale poprawiając skille w rapowaniu oraz produkowaniu bitów. Przełożyło się to na stworzenie absolutnie genialnego LP o nazwie So It Goes, które ujrzało światło dzienne w 2014. Rok później dołożyli mixtape z odrzutów o nazwie 700-Fill, a kolejny rok później zakończyli działalność i każdy poszedł w swoją stronę. Z całego trio to zdecydowanie Wiki odniósł największy sukces. A właśnie, mówili że dość sporą inspiracją dla nich głównie lirycznie był punk rock. Zdarzyło im się poniekąd przez to zagrać kilka koncertów z Death Grips, o których kiedyś jeszcze napiszę kilka słów.

Ciekawostka – Patrick nie posiada dwóch zębów. Chyba dwójki i trójki z jednej strony. Stracił je podczas walki na ulicy o swój street credit, jak to sam kiedyś ujął. Tego samego roku kiedy wychodziło 700-Fill, wyszło także pierwsze (technicznie drugie) jego solo o nazwie Lil Me. Był to podziemny mixtape. W 2016 miał przerwę i powrócił z niej w 2017 puszczając EP What Happened to Fire? nagrane wspólnie z prawdopodobnie najlepszym raperem wśród Żydów – Your Old Droog’iem, oraz tego samego roku powstało pierwsze legalne solo wydane przez label XL: No Mountains in Manhattan. Mniej więcej wtedy najprężniej w swojej historii działało trio Secret Circle w którego skład wchodzili: Wiki, Lil Ugly Mane (o nim tekst był jakiś czas temu), oraz Antwon. Przez różne niestosowne zachowania/afery tego ostatniego, oraz totalne odcięcie od społeczeństwa tego drugiego – projekt niestety upadł i zostały po nim tylko pojedyncze utwory które znajdziecie na YT pod nazwami Keep It Low, a także Satellite.

Wiki obecnie mieszka na Brooklynie, rap traktuje raczej z doskoku niż na pełen etat, oraz cieszy się umiarkowaną sławą płynącą prosto z podziemia. W 2019 wydał moim zdaniem swoją drugą najlepszą płytę po So It Goes, czyli Oofie. Mocny materiał.

Gdy to piszę, to dosłownie 10 dni temu pojawił się projekt Telephonebooth nagrany z innym eksperymentalnym twórcą (tutaj w roli producenta zamiast rapera) o ksywie NAH. Zastosowana tu jest specyficzna struktura, w każdym razie niespotykana w twórczości Patricka wcześniej – mianowicie wszystkie utwory są bardzo krótkie. Żaden nie przekracza dwóch i pół minuty, co czyni materiał zwięzłym i różnorodnym. Poza wspomnianym XL wydawał on także w takich miejscach jak HXC, Letter Racer Records, czy na własnych śmieciach Wikset Enterprise. Dziś nieco krótszy tekst, wynika to z powodu o którym wspomniałem na samym początku.

Podsumowanie: Wiki ma specyficzny wokal który odtrąca od niego sporo osób, mimo to robi swoje i z projektu na projekt staje się co raz bardziej poważny, jednocześnie szlifując głębię liryki. W ciągu ostatnich kilku lat tematyka refleksji wokół śmierci mu bardzo przypasowała.