Witam. Znów będzie o dość klasycznym artyście, ale stwierdziłem że zasługuje on na pojawienie się tutaj z racji na to jak mało ludzi go zna pomimo aktywności na scenie od ponad 20 lat.
Seamus Ryan urodził się w 1978 w Bostonie i związany jest z tym miastem do dzisiaj. Najbardziej znany (poza ostatnim trio założonym w 2013) jest z duetu producent/raper o dość oczywistej nazwie 7L & Esoteric. Oficjalnie jako duet powstali w 1993 a po raz pierwszy na wosku pojawili się przy okazji składanki Rebel Alliance LP w 1997. Warto wspomnieć że Esoteric dość dobrze zna się z Mr. Lifem o którym już tutaj opowiadałem.

Solowo zaczął wydawać rzeczy dopiero w 2006, wtedy nastąpiło rozejście się jego dróg z 7L na kilka lat – ponieważ w 2013 nagrał swoje ostatnie na ten moment solo (w tych latach nagrał ich łącznie 9) i wrócił do tej współpracy, tylko że z jedną dodatkową osobą. Ale o tym pod koniec. Co ciekawe to od samego początku nawijał on bardzo często o superbohaterach. To był jego tzw. konik. Gdzieś tam po drodze pojawiła się grupa East Coast Avengers, ale była raczej niewypałem więc wspominam o tym tak przy okazji. Na przestrzeni całej swojej kariery związany był z takimi wytwórniami jak: Direct Records, Brick Records, Fly Casual Creative, Babygrande Records, Demigodz Records, Man Bites Dog Records, oraz Silver Age (label tylko na rzeczy związane z Czarface).

Powiedzmy sobie teraz słowo o Demigodz. Jest to grupa przez którą przewinęła się cała masa osób, została założona w Connecticut w 1990 a obecni członkowie to: Apathy, Blacastan, Celph Titled, Esoteric, Motive, oraz Ryu (znany z ekipy Styles of Beyond). Dość płynnie łączy się to z kolejnym tematem. A właśnie, na ten moment wydali oni 2 EP – Sureshot Affair (1998) i The Godz Must Be Crazy (2002), 2 LP – The Godz Must Be Crazier (2007) i Killmatic (2013), oraz dwa tzw. Samplery w 2004 roku. Tutaj akurat numer z 2013:

Mianowicie – Army of the Pharaohs jest kolaboracją pomiędzy grupami Demigodz, Jedi Mind Tricks, Official Pistol Gang, oraz JuJu Mob. No raper na raperze na raperze, wszyscy z gustem ukierunkowanym na bardzo podobny rodzaj bitów. To połączenie nastąpiło w 1998 i od tamtej pory wypuścili oni 1 EP w roku założenia, 2 mixtape’y, 3 kompilacje i crème de la crème – 5 LP w latach 2006-2014.

Czas przejść do najważniejszej rzeczy, przez którą Seamus się w ogóle tu znalazł – Czarface. Jest to trio w którego skład wchodzą Inspectah Deck, 7L, oraz Esoteric. Lubią współpracować z innymi raperami na nieco szerszą skalę, ponieważ oprócz 6 LP tylko jako to trio, wypuścili oni również całe LP z Ghostface’m znanym z Wu-Tangu, oraz z MF DOOMem, co czyni projekt Czarface Meets Metal Face (2018) ostatnim wydanym za życia tej zamaskowanej legendy. Warto napomknąć że okładki ich albumów są absolutnie najlepsze, od pierwszego do ostatniego.

Podsumowanie: Esoteric jest dinozaurem który doskonalił swoje umiejętności na kompletnie przeoczonych solówkach lub w grupach gdzie był tylko jednym z kilkunastu innych – aby od 2013 zacząć zbierać zasłużony poklask i rozgłos za sprawą świetnego projektu który żyje do dzisiaj i pomimo upływających lat? Żaden z zawodników wchodzących w jego skład nie spuszcza z tonu. Uważam że Seamus ma świetny wokal, co w połączeniu z mocnymi bitami tworzy dość żwawą energię całości nadającą się do słuchania podczas np. grania w gierki. W przypadku tych starszych rzeczy potrafi to zmęczyć – szczególnie gdy sporo utworów jest do siebie wyraźnie podobnych (najbardziej to słychać na AOTP), ale raz na jakiś czas można odpalić w tle.