Muzyka instrumentalna w Polsce wydaje się być w świetnej kondycji, mimo że wśród najpopularniejszych polskich utworów dominują te z śpiewanymi lub rapowanymi partiami. Swoją cegiełkę do jej rozwoju dokłada Graf And Synths Against Evil Robots. Postać enigmatyczna, choć tylko na pozór. Wcześniej działał przecież jako Graf Cratedigger i nakładem oficyny Queen Size Records wydał między innymi dwa doskonałe albumy. Journey / Evolution i Between to niezależny instrumentalny hip-hop w pełnej krasie. Zanim mogliśmy odsłuchać obie płyty w cyfrze, zostały wydane na winylu, a ich nakłady wyprzedały się w kilka godzin.

Wybór alter ego na Graf And Synths Against Evil Robots oznacza zmianę w podejściu do tworzenia muzyki. A raczej narzędzi do jej komponowania, ponieważ producent do dzisiaj tworzy sumiennie i pieczołowicie dba o najmniejsze detale, lecz zamiast samplować zakurzone płyty, sięga po analogowe syntezatory. Oddaje się ich brzmieniom, bawi się muzyką, poszukuje nowych rozwiązań.

Graf jakiś czas temu utworzył swój kanał na YouTube, na którym w każdy poniedziałek będą ukazywać się jego najnowsze utwory. Pod każdym z nich możemy przeczytać, jakie samplery czy syntezatory zostały w nim akurat wykorzystane. Producent zaczyna właściwie od zera, więc powinniśmy do niego zajrzeć i okazać mu trochę miłości. W sensie, subskrypcji. Bo uzdolnionych twórców trzeba wspierać na każdym etapie, a już w szczególności na początku ich drogi.