Wiedziałem, że pcham kij w mrowisko. Wiedziałem, że wywołam minidramę. Ale że kilka dni po tym będę pisał – PISAŁ, nie mówił – tekst taki jak ten? Tego nie mogłem przewidzieć.

Każdy, kto potrafi czytać i posiada nieco więcej rozumu niż szympans, widzi, jak wyglądają hip-hopowe media w Polsce. Gonienie za klikami, przepisywanie Instagramu, szukanie sensacji, kolesiostwo, pomijanie polskiego undergroundu, spychanie sceny amerykańskiej w coraz ciemniejszy kąt… i mógłbym dalej wymieniać grzechy i grzeszki tej branży, ale zrobiłem to już w filmikowym rancie. Żeby dotrzeć do wartościowych materiałów trzeba przekopać się przez morze szamba. Powtarzam to zresztą w kółko, ale zawsze słyszę: „Nie byleś po drugiej stronie. Jakbyś miał zarabiać, to musiałbyś…” i tak dalej. Na szczęście nic nie muszę. I na szczęście osób, które także nie muszą, a chcą, jest więcej.

Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy z horrym o tym, by spróbować zebrać niszowych twórców i dać im platformę, dzięki której będą mogli wzajemnie się promować i wspierać. Wtedy do niczego konstruktywnego nie doszliśmy, ale po wspominanym już filmiku pojawiło się więcej takich głosów oraz możliwości, by zrealizować nasz plan. I tak powstał Brak Kultury. Dziennikarskie Stones Throw.

I tutaj przydałaby się wielka zapowiedź tego, co zamierzamy osiągnąć i jak zamierzamy to zrobić. Sęk w tym, że w nic nie celujemy. Nie będziemy gonić za wyświetleniami i zasięgami, nie chcemy na tym zarabiać, nie zamierzamy wiązać się z labelami, nie zamierzamy wiązać swoich żyć z dziennikarskim życiem. Jesteśmy garstką osób, która chce popisać o rapie. O rapie, który teoretycznie nie interesuje polskiego słuchacza. O tematach, których nie podejmują inne media. Tylko tyle. A żebyście nie musieli nas szukać na dziesiątkach stron, fanpage’y czy twitterowych kont, odpaliliśmy stronę, dzięki której wszystko zbierzemy do kupy. Niektóre rzeczy dalej będziemy robić oddzielnie, inne zrobimy wspólnie, wszystko jednak będzie kumulowało się na Braku Kultury.

Na ile wystarczy nam sił? Jak długo będziemy zmotywowani? Jak dużo kontentu będziemy w stanie dostarczać? Odpowiem jak buldog: kurwa, nie wiem. Nawet jak będą to tygodnie, a nie lata, to przynajmniej spróbujemy. Poza dumą, nie mamy nic do stracenia.

O NAS
Hubert Ujazdowski (Redaktor Naczelny, CEO)
Mateusz Osiak (Rap MATTers)
Horry Paz (Stop Niuskulizacji Polski, Brak Kultury unchained)
Adam Tkaczyk (JazzPRESS, RadioJAZZ.FM)
Offcheck (Mute the Rapper)
Kapitan Capslock (Beka z rapsów)
Paweł (Beka z rapsów)
Klarenz (Baza wirusów)
Marcin Półtorak (Producencki Punkt Widzenia)
Rafał Samborski (Dziwne hałasy w środku nocy)
jimmyashh (@jimmyashh)
Mateusz Marek (kaseta.org)
Bełdzik (Radio Wypika)
Kamil Świech (@themod3st, El Quatro)
AlkiAlkz (Tonę w dźwiękach)
BaQu (Designer)